zamknij
Strona główna » Aktualności » Tydzień 25 - od tygodnia na żaglach przednich

Tydzień 25 - od tygodnia na żaglach przednich

Podsumowanie tygodnia

Tydzień 25: 05.02-11.02.2018 r

Używam tylko żagli przednich, najmniejszych. Baby foka oraz foka sztormowego razem lub pojedynczo. Teraz to bardziej drifting niż żeglowanie. Średnie prędkości w tym tygodniu wahają się miedzy 3 a 3,5 węzła i sporo zawdzięczam prądom. Grota w zasadzie i tak nie mogę używać bo zwęziła się likszpara. By go zrzucić musiałem walić młotkiem w wózek i pełzacze. Ściągnąłem całkowicie żagiel wraz z bomem by odciążyć maszt. Na wysokości bomu i na wysokości uszkodzenia założyłem dodatkowe odciągi do burt i w stronę dziobu by usztywnić kolumnę masztu. Do tego wzdłuż masztu przymocowałem jackpoola- gruby wytyk do foka.  Zapadnięcie profilu ma miejsce w dość typowym bo osłabionym fabrycznie miejscu czyli przy przejściu fałowym. Oczywiście tym najwyższym, prawie 2,2m nad pokładem. Dałem tam jeszcze śrubę z dużą podkładka od środka i z wyczuciem skręciłem by powstrzymywać dalsze zapadanie się profilu. Ponieważ praktycznie cały tydzień fala była, co najmniej 3 metrowa, a z reguły ponad 4 metrowa, jakakolwiek praca przy uszkodzeniu były bardzo trudna. Mam 174cm wzrostu. 8h zajęło mi wsadzenie w profil (przez przejście fałowe) i ustawienie czegoś na kształt końcówki T, hakowej do której przywiązałem odciągi. To tylko jeden z problemów przy pracy.

W sobotę i niedzielę wiało 6-7B od wczorajszego (sobotniego) wieczora ponad 30 węzłów. Fala szybko urosła do ponad 5m i szczególnie w niedzielny poranek była bardzo stroma i łamiąca się. To z powodu spłyceń po nawietrznej. Mam wyrzucona dryfkotwę z rufy i pół baby foka. Na szczęście fala idzie z rufy.  Problemem jest prognoza na następny tydzień. Koło środy może mnie spotkać gwałtowny sztorm z północnego-zachodu czyli w dziób. A tego maszt może nie wytrzymać. Chciałbym się schować w cieniu Falklandów, ale bez grota nie jestem wstanie płynąc na wiatr. Do tego korzystny prąd pcha mnie prosto do domu.

Na liczniku:

20371 mil z średnią 4,8 węzła czyli 116 mil na dobę

„do celu” zrobione 19614 mil z średnią 4,7 węzła czyli 112mil na dobę

Do mety jeszcze 7232 mil, zrobione 72,3% z zaplanowanej trasy

Do równika 3417 mil


Książki:

  • Murakami Haruki – Wszystkie boże dzieci tańczą
  • Terry Pratchett – Wiedzmikołaj
  • Terry Pratchett - Zbrojni

Ominięty:

  • Równoleżnik przylądka Horn. Niektórzy mieli wątpliwości czy ja naprawdę go ominąłem już, skoro się tam cały czas obok „kręcę”. Obok czyli w promieniu 300-400km :) Teraz jestem zarówno na wschód jak i na północ od niego.
Szymon, 12 lutego 2018
Więcej w temacie: Aktualności

« wróć do poprzedniej strony

Zobacz podobne tematycznie artykuły:

9 czerwca Atlantic Puffin zawinął do macierzystego portu w Kamieniu Pomorskim.  14 czerwca został wyciągniety na ląd by dokonac kosmetyki części podwodnej. 24 czerwca wypłynął do Górek Zachodnich by 29 wystartowac wyscigu B8. Zajął w nim drugie miejsce...

Zapraszamy na przywitanie w Polsce
Brożka, 23 maja 2018

Po zakończeniu rejsu Szymon wpłynie z Plymouth do wrócić do Polski. Pierwszym portem do którego zawinie będzie Kamień Pomorski. Właśnie tam, w Marinie Kamień Pomorski planujemy duże przywitanie żeglarza i jachtu. Pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich kibiców by dołączyli do nas w tym szczególnym dniu!

SZYMON OPŁYNĄŁ ŚWIAT!!!
Brożka, 17 maja 2018

 Samotny rejsy Szymona dookoła świata został zakończony. 17 maja o godzinie 07:29 UTC "Atlantic Puffin" przeciął linię mety i wpłynął do historii polskiego i światowego żeglarstwa. Opłynął ziemię w czasie 270 dni 10 godzin i 29 minut.

Finish rejsu
Brożka, 15 maja 2018

Rejs „Call of the Ocean” jest już na finishu. Rano 15 maja Szymonowi pozostało około 200 mil morskich do końca rejsu. Prawdopodobny czas minięcia mety, którą stanowi falochron w Plymouth, to 17 maja z wysoką poranną wodą, czyli około 7 rano UTC (8 czasu lokalnego).

Komentarze

Autor:
Twój komentarz:
Mirek - Ukiel/Tyrsko, 15 lutego 2018
Panie Szymonie, jest pan wspaniałym żeglarzem. Trzymam za Pana kciuki.
Życzę spokojnych wiatrów jak najprędzej!

Partner główny

Patron honorowy

Newsletter

Podaj swój adres e-mail. Wyslemy Ci nowości i powiadomienia