zamknij
Strona główna » Aktualności » Tydzień 25 - od tygodnia na żaglach przednich

Tydzień 25 - od tygodnia na żaglach przednich

Podsumowanie tygodnia

Tydzień 25: 05.02-11.02.2018 r

Używam tylko żagli przednich, najmniejszych. Baby foka oraz foka sztormowego razem lub pojedynczo. Teraz to bardziej drifting niż żeglowanie. Średnie prędkości w tym tygodniu wahają się miedzy 3 a 3,5 węzła i sporo zawdzięczam prądom. Grota w zasadzie i tak nie mogę używać bo zwęziła się likszpara. By go zrzucić musiałem walić młotkiem w wózek i pełzacze. Ściągnąłem całkowicie żagiel wraz z bomem by odciążyć maszt. Na wysokości bomu i na wysokości uszkodzenia założyłem dodatkowe odciągi do burt i w stronę dziobu by usztywnić kolumnę masztu. Do tego wzdłuż masztu przymocowałem jackpoola- gruby wytyk do foka.  Zapadnięcie profilu ma miejsce w dość typowym bo osłabionym fabrycznie miejscu czyli przy przejściu fałowym. Oczywiście tym najwyższym, prawie 2,2m nad pokładem. Dałem tam jeszcze śrubę z dużą podkładka od środka i z wyczuciem skręciłem by powstrzymywać dalsze zapadanie się profilu. Ponieważ praktycznie cały tydzień fala była, co najmniej 3 metrowa, a z reguły ponad 4 metrowa, jakakolwiek praca przy uszkodzeniu były bardzo trudna. Mam 174cm wzrostu. 8h zajęło mi wsadzenie w profil (przez przejście fałowe) i ustawienie czegoś na kształt końcówki T, hakowej do której przywiązałem odciągi. To tylko jeden z problemów przy pracy.

W sobotę i niedzielę wiało 6-7B od wczorajszego (sobotniego) wieczora ponad 30 węzłów. Fala szybko urosła do ponad 5m i szczególnie w niedzielny poranek była bardzo stroma i łamiąca się. To z powodu spłyceń po nawietrznej. Mam wyrzucona dryfkotwę z rufy i pół baby foka. Na szczęście fala idzie z rufy.  Problemem jest prognoza na następny tydzień. Koło środy może mnie spotkać gwałtowny sztorm z północnego-zachodu czyli w dziób. A tego maszt może nie wytrzymać. Chciałbym się schować w cieniu Falklandów, ale bez grota nie jestem wstanie płynąc na wiatr. Do tego korzystny prąd pcha mnie prosto do domu.

Na liczniku:

20371 mil z średnią 4,8 węzła czyli 116 mil na dobę

„do celu” zrobione 19614 mil z średnią 4,7 węzła czyli 112mil na dobę

Do mety jeszcze 7232 mil, zrobione 72,3% z zaplanowanej trasy

Do równika 3417 mil


Książki:

  • Murakami Haruki – Wszystkie boże dzieci tańczą
  • Terry Pratchett – Wiedzmikołaj
  • Terry Pratchett - Zbrojni

Ominięty:

  • Równoleżnik przylądka Horn. Niektórzy mieli wątpliwości czy ja naprawdę go ominąłem już, skoro się tam cały czas obok „kręcę”. Obok czyli w promieniu 300-400km :) Teraz jestem zarówno na wschód jak i na północ od niego.
Szymon, 12 lutego 2018
Więcej w temacie: Aktualności

« wróć do poprzedniej strony

Zobacz podobne tematycznie artykuły:

Puffin jak feniks z popiołu
Ozi, 22 września 2018

Wygraliśmy! Cały sezon byliśmy w czubie ale brakowało tej wisienki... Ale mamy to! Wygraliśmy  prawdopodobnie najtrudniejsze regaty z cyklu Pucharu Bałtyku Południowego!  Zwycięstwo w 59 Regatach Gdynia - Władysławowo - Gdynia jest nasze :) Relacja naszego pokładowego kronikarza, taktyka i trymera grota Wiktora Plitko:

9 czerwca Atlantic Puffin zawinął do macierzystego portu w Kamieniu Pomorskim.  14 czerwca został wyciągniety na ląd by dokonac kosmetyki części podwodnej. 24 czerwca wypłynął do Górek Zachodnich by 29 wystartowac wyscigu B8. Zajął w nim drugie miejsce...

Zapraszamy na przywitanie w Polsce
Brożka, 23 maja 2018

Po zakończeniu rejsu Szymon wpłynie z Plymouth do wrócić do Polski. Pierwszym portem do którego zawinie będzie Kamień Pomorski. Właśnie tam, w Marinie Kamień Pomorski planujemy duże przywitanie żeglarza i jachtu. Pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich kibiców by dołączyli do nas w tym szczególnym dniu!

SZYMON OPŁYNĄŁ ŚWIAT!!!
Brożka, 17 maja 2018

 Samotny rejsy Szymona dookoła świata został zakończony. 17 maja o godzinie 07:29 UTC "Atlantic Puffin" przeciął linię mety i wpłynął do historii polskiego i światowego żeglarstwa. Opłynął ziemię w czasie 270 dni 10 godzin i 29 minut.

Komentarze

Autor:
Twój komentarz:
Mirek - Ukiel/Tyrsko, 15 lutego 2018
Panie Szymonie, jest pan wspaniałym żeglarzem. Trzymam za Pana kciuki.
Życzę spokojnych wiatrów jak najprędzej!

Partner główny

Patron honorowy

Newsletter

Podaj swój adres e-mail. Wyslemy Ci nowości i powiadomienia