zamknij
Strona główna » Artykuły » Aktualności » Tydzień 37 - najsmutniejsza chwila rejsu ?

Tydzień 37 - najsmutniejsza chwila rejsu ?

Podsumowanie tygodnia

Tydzień 37: 30.04-06.05.2018

Były dwie opcje. Pójść bardziej na wschód i początkowo był to główny plan. Ale jak zwykle w takich sytuacjach zdecydowała moja kobieca intuicja ;) I centralną grupę wysp azorskich minąłem od zachodu. Ponieważ Azory to portugalskie wyspy to nie dziwi spora ilość portugalskich żeglarzy. Mimo ze bezpośredni kontakt z nimi jest niezbyt przyjemny to jakoś tak miło spotkać żeglujące… jednostki.

Ponieważ wyglądało, że będę bardzo blisko wysp to wydawało się też, że będzie zasięg telefonii komórkowej. I faktycznie tak było. Sporo rozmów telefonicznych sprawiło, że prawie straciłem głos :) Niestety okazało się, że korzystanie z Internetu wychodzi słabo. Chciałem pościągać trochę informacji pogodowych, jakąś gazetę do czytania itp., a wyszło że najlepiej (choć i tak tragicznie) „banglał” portal społecznościowy. Ale i tam poza jednym komentarzem byłem biernym czytelnikiem. Nie ukrywam, że dla mnie moment mijania tego archipelagu był bardzo trudny. I chyba była to najsmutniejsza chwila rejsu. Nie dlatego, że to ląd w ogóle, że ludzie, jedzenie, prysznic itp. Tylko dla mnie Azory są w top 3 najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Uwielbiam je. A tak bardzo rzadko są po drodze.

Krążyły jakieś szalone myśli po głowie, że padł Irenach i nie ma trackingu (przecież juz sie zdarzało). Ze na jachcie mimo bezproblemowej instalacji elektrycznej jest blackout i nie działa AIS przez który można mnie namierzyć. A ja wchodzę do najfajniejszego portu świat (czyli Horty) i idę po bagietkę z masłem. Nie musi być z resztą bagietka, bo w Horcie można dostać bardzo przyzwoity chleb na który nawet Polak spojrzy z aprobatą. Ale nic z tego, wielki brat czuwa… Może gdyby to było 40-50 lat temu? 

Było bardzo ciemno gdy żeglowałem już na północ od Faial, księżyc miał wzejść dopiero za parę godzin. Do tego byłem oślepiony ekranem telefonu, więc nie do końca widziałem co się wokół jachtu dzieje. I nagle zrobiło się dziwnie. Jakieś takie zamieszanie. Jakaś taka dziwna fala, bujanie i nagle wzdłuż prawej burty wyprzedziły mnie 3 równolegle fosforyzujące smugi. Zgłupiałem. To nie mogła być fala nawet o 3 grzbietach, bo ta była od rufy i szła by prostopadle, a nie równolegle. No tak, to musiał być zwierz. Duży zwierz. Torpeda ;)

Jest sobota, trwa łykend majowy. Opalam sie na pokładzie. Takie słonce mi odpowiada. Przyjemnie grzeje, a temperatura nie przekracza 25C. Z głośnika dobiega muzyka, ja steruje, a Puffin całkiem żwawo idzie pod spinakerem. Jest bosko. Z wizyta wpadły delfiny, dogoniłem żółwia startującego w transatlantyckim wyścigu. Był naprawdę malutki, wielkości pięści i nawet się na mnie nie obejrzał zajęty wiosłowaniem. Ach ci sportowcy :) Co pewien czas wzdłuż burty przesunie się fioletowo-różowy dmuchany żagiel. Do mety coraz bliżej, a czasu coraz mniej. Przechodzimy w tryb bojowy. Poprawić czas Włocha będzie niezwykle trudno, pewnie zabraknie kilku godzin. Ale dopóki jest szansa, dopóty zabawa. 

Na liczniku:

27850 mil AVS 4,5kt – 107,5mil na dobę

Do celu zrobione 25741 mil AVS 4,1kt - 99,4 mil na dobę

Do mety jeszcze 1104 mil, zrobione 95,9% z zaplanowanej trasy

ETA vs DEADLINE 1 dzien i 23h straty.

Wykonawca tygodnia:

  • Arcane 

Przeczytane książki:

  • Szara Wilczyca - J. O. Curwood 

Minięte: 

  • Azory
Szymon, 2018-05-07
Więcej w temacie: Aktualności

« wróć do poprzedniej strony

Zobacz podobne tematycznie artykuły:

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy!

Rusza WOŚP więc dokładamy się do tej akcji z nasza niewielką cegiełką. Nie, nie będzie to cegła szamotka którą Szymon grzał stopy podczas rejsu dookoła świata :)
Możecie wziąć udział w licytacji żeglarskiej torby która uszyta została z żagla używanego na Atlantic Puffin podczas okrążania globu...

Plebiscyt na Żeglarza Roku 2018 - Szymon nominowany!

Trwa kolejna edycja plebiscytu na Żeglarza Roku Magazyn Wiatr. Wśród nominowanych znalazło się 6 wybitnych żeglarzy, a wśród nich Szymon! O wynikach zadecydują Wasze głosy oddane w głosowaniu na stronie internetowej: https://magazynwiatr.pl/konkurs/ 

Za mną zakońcone sukcesem projekty "Maxus Solo Around" oraz "Call of the Ocean" . Na Maxusie 22 ze stoczni Northman odbyłem dwa wokółziemskie rejsy i w tym ten rekordowy- nonstop. Nadszedł czas na podsumowanie i nowe wyzwania....

 W Cuxhaven  odbyła się ceremonia wręczenia nagród niemieckiego stowarzyszenia Trans Ocean za najwybitniejsze osiągnięcia żeglarskie za rok poprzedni.Tym razem najważniejsza niemiecka nagroda Trans-Ocean-Preis została przyznana Szymonowi Kuczyńskiemu za projekt Call of the Ocean...

Komentarze

Autor:
Twój komentarz:

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany

Partner główny

Patron honorowy

Newsletter

Podaj swój adres e-mail. Wyslemy Ci nowości i powiadomienia