zamknij
Strona główna » Islandia » Dziewczyny na pokład - o wyprawie

Dziewczyny na pokład - o wyprawie

W Polsce kobiecych rejsów jest niewiele, a te w zimne rejony można policzyć na palcach jednej ręki. Z czego to wynika? Na pewno nie z tego, że mają mniejsze doświadczenie czy umiejętności. Po prostu trudniej im pokazać co umieją w żeglarstwie, które w naszym kraju zdominowane jest przez mężczyzn.

„Dziewczyny na pokład – Islandia 2014” to rejs małym jachtem na zimną wyspę rządzoną przez lodowce i gejzery. W rejsie weźmie udział tylko płeć piękna. Chcemy zwrócić uwagę na to, że w Polsce dobrymi żeglarzami są również kobiety - w końcu pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła świat była właśnie Polka! Naszą wyprawą chcemy pokazać, że kobiety żeglują równie dobrze jak mężczyźni nawet w ekstremalnych, północnych warunkach. Ponadto po raz kolejny będziemy promować żeglowanie małym jachtem.

Rejs rozpoczął się w połowie maja 2014 r, z Dziwnowa. Dokładna trasa i terminy uzależniona jest oczywiscie od warunków pogodowych panujacych na morzu. Jacht na którym płynęłyśmy to Maxus 22 o długości zaledwie 6,36m i minimalnym wyposażeniu hotelowym. Był to rejs testowy jachtu przed wyprawą Maxus Solo Around. Poza damską załogą Maxusa w wyprawie wziął udział Szymon Kuczyński na drugim mini jachcie - naszej Lilla My.

Wyprawa częściowo sfinansowana przez croudfounding

 

Dlaczego był to niezwykły rejs?
- poprowadziły go i zorganizowały od początku do końca, z Polski na Islandie i do Polski młode dziewczyny w dwuosobowym składzie. Dobrochna Nowak spędziła bez przerwy na pokładzie prawie 2 miesiące.
- odbył się na małym jachcie, 6,36 m długości 23m2 powierzchni żagla
- bez silnika
- bez ogrzewania
- bez łazienki i instalacji wodnej
- odbył się na trudnych akwenach szczególnie biorąc pod uwagę szczupłość załogi. Pojedyncze wachty co 4 godziny. Brak możliwości wysuszenia rzeczy. Niskie temperatury i wilgotność. Spora cześć rejsu w sztormowych warunkach. Wymagające wody z silnymi prądami pływowymi.
- doskonale prowadzony jacht. Pokonano 3411 w 700h co daje średnią 4,87 węzła na jachcie o długości 5,9 m KLW. Większość wejść/wyjść z portów wykonano o własnych siłach mimo braku silnika.
- bezawaryjność. Mimo, że był to rejs w zasadzie testowy (start 6 dni po wodowaniu) jedynym istotnym problem technicznym była awaria samosteru. Prze 2/3 podróży dziewczyny sterowały ręcznie
- doskonała atmosfera w załodze. Mimo bardzo wymagających warunków bytowych czy nawigacyjnych.

Przebyto mil morskich: 3411
Żegluga na żaglach: 700h
Żegluga na silniku: 0h
Ilość godzin przy wietrze powyżej 6˚ B: 150h,
wiatr powyżej 40 węzłów: 48h.
wiatr powyżej 50 węzłów: 8h

brożka, 2014-03-13
Więcej w temacie: Islandia

« wróć do poprzedniej strony

Zobacz podobne tematycznie artykuły:

Wspomnienia z rejsu Islandia 2014
Brożka, 2015-07-29

W końcu w jednym miejscu udało się zebrać prawie kompletne wspomnienia z rejsu "Dziewczyny na pokład". Zapraszamy do czytania naszych wspomnień z rejsu na Islandię. Powstawały one piórem Kaczki i Brożki są więc pisane z dwóch perspektyw - ale jak się pokrywają!

The project „Girls on board” - end of which took place on July 4th in Dziwnow, Poland – was the cruise of two young Polish girls, Katarzyna Sałaban and Dobrochna Nowak, from Poland to Iceland. They sailed onboard brand new Maxus 22 designed for a single handed round the world cruise

Trasa rejsu
Brożka, 2013-12-17

Rejs na Islandię ruszył z Polski. Start odbył się w płowie maja 2014 z Dziwnowa. W drodze do Islandii zatrzymaliśmy się w Danii, Norwegii, Szetlandach i na Wyspach Owczych. Celem rejsu było dotarcie do wschodnich wybrzeży Isladnii

Załoga
Brożka, 2013-12-17

Jesteśmy młodymi ludzi, których największą życiową pasją jest żeglarstwo. Pracujemy szkoląc adeptów tej sztuki, remontując jachty, prowadząc rejsy. Ponadto nie boimy się spełniać swoich marzeń. W rejsie na Islandię "Dziewczyny na pokład" do naszego teamu dołączyły też świetne żeglarki.

Komentarze

Autor:
Twój komentarz:

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany

Partner główny

Patron honorowy

Newsletter

Podaj swój adres e-mail. Wyslemy Ci nowości i powiadomienia