zamknij
Strona główna » Islandia » Jachty - Maxus 22 & Lilla My

Jachty - Maxus 22 & Lilla My

Rejs "Dziewczyny na pokład" będzie pierwszym dalekomorskim rejsem jachtu Maxus 22, który budowany jest specjalnie na wyprawę Maxus Solo Around.

Maxus 22 to jacht budowany przez Partnera Głównego projektu - stocznię Northman. Ma 6,36 m długości, 2,48m szerokości, 23m2 powierzchni żagli. Już na etapie projektowania był on przewidziany jako jednostka na różne akweny. Konstrukcja ta oprócz wód śródlądowych żegluje i startuje w regatach morskich min. na Bałtyku, Adriatyku, Morzu Śródziemnym czy Zatoce Biskajskiej. Wnętrze zapewnia minimum komfortu dla 3 osób w żegludze przybrzeżnej lub dla 1-2 osób w czasie rejsów oceanicznych. Takielunek oraz osprzęt jest przystosowany do skutecznej i bezpiecznej żeglugi przy jednoosobowej załodze.

Prąd na jachcie zapewnia instalacja fotowoltaiczna od SunSol. Żagle po raz kolejny szyje dla nas T&J Sails. Elejtroniczny sprzęt nawigacyjny dotarczyła firma Elacht, osprzęt pokładowy to bloczki i rolki od Barton Marine, amaszt i takielunek zapewnił Mast System,

Zdjęcia z budowy Maxusa 22 dostepne w galerii: https://picasaweb.google.com/117925155432597210617/TymczasemWStoczniBudowaMaxusa22

 

Szymon Kuczyński płynął równolegle do Dziewczyn na naszej Lilla My i dotarł do Wysp Owczych.

Lilla My to jacht typu Setka. Jest to 5-metrowy slup balastowy. Nazwa typu pochodzi od ceny prototypu, który w latach 80-tych został wybudowany za 100 tys. złotych. Cena ta na owe czasy była niewielka i chcieliśmy aby taka pozostała (Kosztorys). Konstruktor na materiały i wyposażenie przewiduje ok. 6 tys. złotych. Do tego dochodzą koszty operacyjne (organizacja miejsca pracy, zużycie prądu, narzędzia). Koszty budowy Lilla My zawarliśmy artykule Podsumowanie kosztów budowy .

Jacht ma bardzo mocną konstrukcję, dużą dzielność morską, a do tego jest realatywnie szybki. Dobrą stateczność zapewnia mu płetwa balastowa o wadze 160 kg, a pływalność zapewniona (nawet po całkowitym zalaniu) jest poprzez wypełnienie przestrzeni bakist materiałem wypornościowym. Wewnątrz są miejsca do spania dla dwóch osób, kambuz, stół nawigacyjny oraz miejsce na zaopatrzenie i bagaż własny. Zdecydowaliśmy się na budowę wersji „Setka B-A” czyli z płetwą balastową z tzw. bulbem. Jacht budowany jest ze sklejki wodoodpornej metodą szycia i klejenia.

Co to znaczy "Lilla My"? Imię naszego jachtu to "Mała Mi" po szwedzku. Zdecydowalismy sie na nią ponieważ w polskim rejestrze jachtów morskich nazwa jednostki musi byc unikatowa, a okazało się, że ktos nas uprzedził. Dlatego oficjalnie nasza Mała to "Lilla My".

Jak się wymawia "Lilla My"?

 

Brożka, 2013-12-17
Więcej w temacie: Islandia

« wróć do poprzedniej strony

Zobacz podobne tematycznie artykuły:

Wspomnienia z rejsu Islandia 2014
Brożka, 2015-07-29

W końcu w jednym miejscu udało się zebrać prawie kompletne wspomnienia z rejsu "Dziewczyny na pokład". Zapraszamy do czytania naszych wspomnień z rejsu na Islandię. Powstawały one piórem Kaczki i Brożki są więc pisane z dwóch perspektyw - ale jak się pokrywają!

The project „Girls on board” - end of which took place on July 4th in Dziwnow, Poland – was the cruise of two young Polish girls, Katarzyna Sałaban and Dobrochna Nowak, from Poland to Iceland. They sailed onboard brand new Maxus 22 designed for a single handed round the world cruise

Dziewczyny na pokład - o wyprawie

W Polsce kobiecych rejsów jest niewiele, a te w zimne rejony można policzyć na palcach jednej ręki. Z czego to wynika? Na pewno nie z tego, że mają mniejsze doświadczenie czy umiejętności. Po prostu trudniej im pokazać co umieją w żeglarstwie, które w naszym kraju zdominowane jest przez mężczyzn.

Trasa rejsu
Brożka, 2013-12-17

Rejs na Islandię ruszył z Polski. Start odbył się w płowie maja 2014 z Dziwnowa. W drodze do Islandii zatrzymaliśmy się w Danii, Norwegii, Szetlandach i na Wyspach Owczych. Celem rejsu było dotarcie do wschodnich wybrzeży Isladnii

Komentarze

Autor:
Twój komentarz:

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany

Partner główny

Patron honorowy

Newsletter

Podaj swój adres e-mail. Wyslemy Ci nowości i powiadomienia