zamknij
Strona główna » Islandia » Załoga

Załoga

W rejsie wezmą udział dziewczyny które mimo młodego wieku posiadają  doświadczenie  w  żegludze  oceanicznej  oraz  prowadzeniu rejsów  morskich.  Nie  straszna jest im żegluga na małych  jachtach o ascetycznym wyposażeniu  hotelowym.  Charakteryzuje  je bezproblemowość, odporność na stres i upartość w dążeniu do celu. A poza tym bardzo chcą zobaczyć maskonury.

Dobrochna Nowak, lat 25

nazywana Brożką. Skipper żeńskiej załogi Maxusa 22 w rejsie na Islandię. Team brzegowy projektu Maxus Solo Around. Odpowiedzialna za kontakty z mediami, prowadzenie serwisów internetowych, sprawy formalne.

Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy sternik morski PZŻ nr 4651, Instruktor Żeglarstwa PZŻ, nr 5385, Instruktor sportu, spec. Żeglarstwo, SCHORT RANGE CERTYFICATE (Royal Yacht Assosiaction),

Doświadczenie żeglarskie: 15 000 przepłyniętych mil morskich (M. Bałtyckie, M. Północne, M. Śródziemne, M. Karaibskie, O. Atlantycki). Dwukrotnie pokonała Ocean Atlantycki w tym na najmniejszym polskim jachcie Lilla My. Za ten rejs nagrodzona na KOLOSACH 2013 wyróżnieniem za dokonanie roku w kategorii żeglarstwo.

Od 2005 r. czynny instruktor żeglarstwa. Obecnie zajmuje się szkoleniem osób dorosłych w BTA Gertis zarówno na stopnie żeglarskie jak i instruktorskie (ok. 200 kursantów rocznie). Ponadto pracuje przy remontach jachtów i organizuje prywatne rejsy morskie. Z wykształcenia geograf - GISowiec.

Kaśka Sałaban, lat 24

Jedna z najbardziej obiecujących żeglujących kobiet młodego pokolenia. Część damskiej załogi w rejsie testowym Maxusa 22 na Islandię.  

Uprawnienia żeglarskie: Kapitan jachtowy PZŻ, Młodszy Instruktor Żeglarstwa PZŻ, General Operator Certificate GMDSS

Doświadczenie żeglarskie: niezliczona ilość mil morskich (O. Atlantycki, M. Śródziemne, M. Północne, M..Bałtyckie, M. Karaibskie, M. Śródziemne). Od 18 roku życia prowadzi rejsy morskie. Oficer żaglowca Fryderyk Chopin.

Z wykształcenia nauczyciel wf, instruktor pływania i fitness. Z zamiłowania żeglarz. Pływała zanim jeszcze nauczyła się chodzić. Ostatnio łatwiej spotkać ją na morzu niż w domu. Nie ma sie więc czemu dziwić, że nazywana jest Kaczką. Pierwszy rejs poprowadziła z Bornholmu do Polski na 5,5-metrowej mieczówce. Obecnie nierozerwalnie związana z programem „Niebieska Szkoła” na żaglowcu Fryderyk Chopin. Ponadto zmutowana z syreną. Przytargała kiedyś medale z mistrzostw świata w pływaniu ale nie jesteśmy pewni czy aby nie miała rękawków;) Wiemy za to, że miała tylko jedna płetwę!

Zosia Bocheńska, lat 25

Dołączy do załogi w drodze powrotnej. Nie jest instruktorem ani pełnoetatowym żeglarzem jak dziewczyny, ale bez morza nie wyobraża sobie życia, dlatego bierze urlop i płynie.

Uprawnienia Żeglarskie: Jachtowy Sternik Morski PZŻ, SCHORT RANGE CERTYFICATE (Royal Yacht Assosiaction),

Choć ma najmniejsze doświadczenie żeglarskie z całej ekipy, nadalma się czym pochwalić. Wprawdzie nie przepłynęła jeszcze Atlantyku, ale za to walczyła z nim "wdłuż" w grudniu, na trasie Anglia - Portugalia, w trzyosobowej załodze. Pływała po Bałtyku, Śródziemnym i u wybrzeży Szkocji, organizuje i prowadzi własne rejsy.

Śmieje się, że żeglarstwem została obciążona genetycznie, przez mamę która już nad kołyską śpiewała jej szanty. Żeglarstwo traktuje raczej jako formę turystyki, niż sportu. Nie kręci jej współzawodnictwo, woli popłynąć do pięknego nadbałtyckiego miasta z grupą przyjaciół, niż ścigać się samotnie. Nad Chorwackie plażowanie przekłada jednak północne wody - trzeba zmarznąć i zmoknąć, żeby poczuć, że się żyje.

 

Ponadto na jachcie Lilla My samotnie popłynie:

Szymon Kuczyński, 33 lat

Pomysłodawca i główny organizator projektu  Zew Oceanu w tym wyprawy „Maxus Solo Around”. Odpowiedzialny za organizację projektów, sprawy techniczne i finansowe. Skiper jachtu „Lilla My” w czasie rejsu na Islandię oraz Maxusa 22 w czasie testów, regat i rejsu dookoła świata.

Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy sternik morski PZŻ, Młodszy Instruktor Żeglarstwa PZŻ, Instruktor Sportu spec. Żeglarstwo, Świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu (SRC)

Doświadczenie żeglarskie: 25 000 przepłyniętych mil morskich (M. Bałtyckie, M. Północne, M. Śródziemne, M. Karaibskie, O. Atlantycki, M. Norweskie). Poza jednym z rejsów zawsze był prowadzącym jednostkę.

Na przełomie 2012/13 przepłynął samotnie Atlantyk na 5m jachcie Lilla My w ramach regat samotników „Setką przez Atlantyk”, w których zwyciężył. Wiosną 2013 r. poprowadził rejs najmniejszym polskim jachtem Lilla My (5 m długości) przez Atlantyk z Karaibów do Polski. Żeglarz Roku 2013, wyróżniony na KOLOSACH 2013 w kategorii żeglarstwo. Dwukrotnie (w 2012 r. i 2013 r.) ukończył bałtyckie regaty samotników Polonez Cup zajmując miejsca 7 na 13 startujących i 8 na 14 w klasie Open II (jachty do 9,15m długości).

Zajmuje się szkoleniem w BTA Gertis (3 miesiące w roku, ok. 200 kursantów z całej Polski). Ponadto organizuje i prowadzi prywatne rejsy morskie. Remontuje i buduje jachty.Jego druga życiową pasją jest kolarstwo. Z sukcesami startuje w wyścigach i je organizuje.

 

Brożka, 2013-12-17
Więcej w temacie: Islandia

« wróć do poprzedniej strony

Zobacz podobne tematycznie artykuły:

Wspomnienia z rejsu Islandia 2014
Brożka, 2015-07-29

W końcu w jednym miejscu udało się zebrać prawie kompletne wspomnienia z rejsu "Dziewczyny na pokład". Zapraszamy do czytania naszych wspomnień z rejsu na Islandię. Powstawały one piórem Kaczki i Brożki są więc pisane z dwóch perspektyw - ale jak się pokrywają!

The project „Girls on board” - end of which took place on July 4th in Dziwnow, Poland – was the cruise of two young Polish girls, Katarzyna Sałaban and Dobrochna Nowak, from Poland to Iceland. They sailed onboard brand new Maxus 22 designed for a single handed round the world cruise

Dziewczyny na pokład - o wyprawie

W Polsce kobiecych rejsów jest niewiele, a te w zimne rejony można policzyć na palcach jednej ręki. Z czego to wynika? Na pewno nie z tego, że mają mniejsze doświadczenie czy umiejętności. Po prostu trudniej im pokazać co umieją w żeglarstwie, które w naszym kraju zdominowane jest przez mężczyzn.

Trasa rejsu
Brożka, 2013-12-17

Rejs na Islandię ruszył z Polski. Start odbył się w płowie maja 2014 z Dziwnowa. W drodze do Islandii zatrzymaliśmy się w Danii, Norwegii, Szetlandach i na Wyspach Owczych. Celem rejsu było dotarcie do wschodnich wybrzeży Isladnii

Komentarze

Autor:
Twój komentarz:

Ten artykuł nie był jeszcze komentowany

Partner główny

Patron honorowy

Newsletter

Podaj swój adres e-mail. Wyslemy Ci nowości i powiadomienia