zamknij
Strona główna » Jacht

Jacht

Setka to 5- metrowy slup balastowy. Nazwa pochodzi od ceny prototypu, który w latach 80-tych został wybudowany za 100 tys. złotych. Cena ta na owe czasy była niewielka i taka ma pozostać. Konstruktor na materiały i wyposażenie przewiduje ok. 6 tys. złotych. Do tego dochodzą koszty operacyjne (organizacja miejsca pracy, zużycie prądu, narzędzia).

Jacht ma bardzo mocną konstrukcję, dużą dzielność morską, a do tego jest szybki. Dobrą stateczność zapewnia mu płetwa balastowa o wadze 160 kg, a  pływalność zapewniona (nawet po całkowitym zalaniu) jest poprzez wypełnienie przestrzeni bakist materiałem wypornościowym. Wewnątrz są miejsca do spania dla dwóch osób, kambuz, stół nawigacyjny oraz miejsce na zaopatrzenie i bagaż własny. Zdecydowaliśmy się na budowę wersji „Setka B-A” czyli płetwa balastowa z tzw. bulbem. Jacht budowany jest ze sklejki metodą szycia i klejenia.

Co ważne jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem Setka będzie najmniejszym polskim jachtem, który wybrał się na taką ekspedycję (według posiadanych przez nas informacji).

setka white

Konstrukcyjne założenia regatowe:

Jacht ma być zbudowany w min. 50% przez startującego czyli Szymona
- jacht należy wyposażyć w stałą płetwę balastową zgodną z rysunkiem (Setka B lub B-A)
- masa minimalna jachtu - 450kg 
- nie mniej niż 700 dm3 materiału pływalnościowego
- maszt pływający 
- fały poprowadzone na zewnątrz 
- dopuszcza się dodatkowy sztag biegnący od dziobnicy do zamocowania na maszcie na wysokości od pokładu jak w oryginalnej dokumentacji Setki 
- żagle dopuszczalne: grot oraz 2 foki wg oryginalnej dokumentacji, dodatkowo fok sztormowy oraz trajsel każdy o powierzchni max. 2m², oraz grot nie większy od oryginalnego. Wszystkie żagle wykonane z dakronu o gramaturze min. 200g/m²  
- samoster wykonany samodzielnie, wiatrowy, działający na płetwę sterową lub na fletner 
- dopuszcza sie dowolne płetwy stabilizujące kursowo

 Niedozwolone: 
- kabestany i windy 
- log
- samostery elektrycznych 
- odbiorniki map pogody 
- użycie odsalarki - oznacza wycofanie z regat

W zakładce stan wyposażenia umieściliśmy listę wyposażenia wraz z przewidywanymi cenami. Jest ona aktualizowana przez nas o informacje co udało nam się już kupić/otrzymać/zorganizować;) Chętnie przyjmiemy wszelką pomoc związaną z budową. Informacje na ten temat znajdują się tutaj.

 

2012-03-01
Więcej w temacie: Setka 2012/2013

« wróć do poprzedniej strony

Zobacz podobne tematycznie artykuły:

Ceny na Karaibach w 2013 r.
Brożka, 2015-12-15

Minęło już sporo czasu od naszego pobytu na Karaibach, ale takie informacje orientacyjne dotyczące cen bardzo się przydają. Bardzo skrótowo, i niegramatycznie (i pewnie z błędami ortograficznymi), ale może akurat komuś przydzą się takie zebrane w pigułkę wiadomości :)

Ponieważ mamy już tyyyyyyyle zdjęć z naszych Zewowych wypraw musieliśmy rozdzielić galerię na dwie. Pod dotychczasowym adresem zostają aktualne zdjęcia z rejsu Maxus Solo Around oraz z Islandii, a zdjęcia z budowy Lilla My oraz rejsu przez Atlantyk wędrują na nowy adres: ZewOceanu.LillaMy

: https://picasaweb.google.com/ZewOceanu.LillaMy

Zapiski z pokładu
brożka, 2013-12-18
Zapiski z pokładu

Zapraszamy do poczytania o tym co sie działo na pokladzie Lilla My. Życie na oceanie dzień po dniu.

Etapy projektu
Brożka, 2013-12-17

Projekt składał się z kilku etapów. Pierwszym z nich była budowa jachtu typu Setka i przygotowanie go do żeglugi oceanicznej. Testy jachtu na Wielkich Jeziorach Mazurskich oraz na Morzu Bałtyckim w czasie regat Setką przez Atlantyk. Potem przyszedł czas na ocean...

Komentarze

Autor:
Twój komentarz:
Ozi, 2012-03-13
Racja. "Cena Strachu" jest bez wątpienia najmniejszą polską "jednostką" która pokonała Atlantyk. I raczej nie będziemy porównywać się do tego wyczynu.
Chcę by nasza "Setka" przepłynęła ocean w obie strony. To pozwoli udowodnić że tej wielkości jachty są wstanie pływać na różnych trasach, nie tylko tych np. "pasatowych".
Te jak wiemy da się pokonać zarówno na tratwie ratunkowej bez napędu czy w "kapsułach" z żaglem o długości nie przekraczających 1 metra.
Nawet nie porównujemy się do wyczynu Arka Pawełka, to zupełnie inna skala.
Natomiast jeżeli pokonamy trasę którą założyliśmy to "Setka" będzie najmniejszym jachtem który tego dokonał.
wojta, 2012-03-06
najmniejszy był ponton "cena strachu" arka pawełka w 98 roku

Partner główny

Patron honorowy

Newsletter

Podaj swój adres e-mail. Wyslemy Ci nowości i powiadomienia